Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dekarbonizacja budynków na już

29 grudnia 2022 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
Budowa i eksploatacja budynków odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2, z czego 28 proc. pochodzi z eksploatacji budynków, a pozostałe 10 proc. wynika z zużycia energii do produkcji materiałów i technologii
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Budowa i eksploatacja budynków odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2, z czego 28 proc. pochodzi z eksploatacji budynków, a pozostałe 10 proc. wynika z zużycia energii do produkcji materiałów i technologii

Do 2050 roku Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność węglową. Do realizacji tego celu niezbędne jest drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych generowanych przez sektor budowlany.

W połowie grudnia posłom Parlamentu Europejskiego i Radzie Unii Europejskiej udało się osiągnąć porozumienie ws. reformy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Jednym z ustaleń było utworzenie od 2027 roku odrębnego systemu ETS dla sektora transportu i budynków, który ma ruszyć od 2027 roku, czyli rok później niż zakładała pierwotna propozycja Komisji Europejskiej. ETS2 stanowi jeden z instrumentów, dzięki którym Unia Europejska będzie w stanie zrealizować swoje cele klimatyczne, które obejmują ograniczenie emisji CO2 o co najmniej 55 proc. względem roku 1990 do końca dekady oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Raport, który opublikowano w trakcie tegorocznego szczytu klimatycznego COP27 w Szarm el-Szejk, wskazał, że w 2021 roku emisje CO2 z budownictwa wyniosły 10 gigaton. Podkreślono też ogromne zużycie surowców oraz niewielki wzrost energii odnawialnej w sektorze.

Budownictwo potężnym emitentem

Według danych zaprezentowanych w styczniu przez Światowe Forum Ekonomiczne budowa i eksploatacja budynków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12457

Wydanie: 12457

Spis treści

Reklama

Zamów abonament