To było jak dar od Boga

29 grudnia 2022 | Sport | Łukasz Majchrzyk
autor zdjęcia: Ferenc ISZA/AFP
źródło: Rzeczpospolita

Najlepsza polska pływaczka, medalistka mistrzostw świata i Europy na 50 m kraulem Katarzyna Wasick, o swojej nietypowej karierze i olimpijskim marzeniu.

To był najlepszy rok w pani karierze?

Zdecydowanie tak. Najpierw zdobyłam srebro mistrzostw świata na długim basenie, a ten medal jest tym cenniejszy, że czekaliśmy na niego bardzo długo, od czasów Otylii Jędrzejczak. To był mój kolejny sukces po zdobyciu piątego miejsca na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zdobyłam również srebro mistrzostw Europy, czyli powtórzyłam wynik z poprzedniego roku. Wygrałam też wyścig na 50 m stylem dowolnym podczas otwartych mistrzostw USA. Na koniec roku zdobyłam srebro mistrzostw świata na krótkim basenie. A najlepsze jeszcze przede mną!

Do tego trzeba doliczyć Puchary Świata na krótkim basenie...

Przez 20 lat czekałam na możliwość takiego startu i od razu wygrałam trzy razy. Takie wyniki to jest dobry prognostyk przed igrzyskami w Paryżu.

Pomówmy o tym niedawnym medalu za wicemistrzostwo świata na krótkim basenie. Podobno od przyjazdu do Australii źle się pani czuła?

Dopadł mnie jetlag. To była dla mnie nauczka, jak reaguje mój organizm, bo nigdy nie miałam okazji zmierzyć się z taką różnicą czasu i licznymi podróżami. Na początku trochę się nad sobą użalałam, nie mogłam uwierzyć, że tak fatalnie się czuję. Wreszcie wzięłam się w garść i pomyślałam: co ja robię, jest, jak jest, trzeba sobie...

Wydanie: 12457