Geniusze i kryzys
Bohaterami wystaw byli Canaletto, Witkacy, Łempicka oraz Fangor, a znakiem czasu – solidarność z Ukrainą.
Ustępująca pandemia otworzyła szeroko drzwi galerii, muzeów i domów aukcyjnych. Obraz Jacka Malczewskiego „Rzeczywistość” został sprzedany za 20,4 mln zł, zaś „Portret córki Heleny z krogulcem” za 15,12 mln zł.
Najważniejsze wystawy prezentowały wyjątkowe osobowości. „Bernardo Bellotto. W 300. rodzinę urodzin malarza” na Zamku Królewskim w Warszawie (trwa do 8 stycznia 2023 r.) to pokaz najwyższej klasy, z licznymi wypożyczeniami, m.in. z Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie, z Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji, z J. Paul Getty w Los Angeles, National Gallery w Londynie i Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
Nadworny malarz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a wcześniej Sasów w Dreźnie, był już za życia artystą o sławie europejskiej. Zgromadzone dzieła znakomicie obrazują rozwój jego stylu jako malarza widoków miejskich w XVIII-wiecznej Europie.
Silnych emocji doświadczaliśmy na wystawie „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Przykuwała uwagę, bo Witkacy (1885–1939) żył w czasach przełomowych i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta