Droga do wyjścia z niespłacalnych długów. Przez upadłość
Upadłość konsumencka to często jedyny sposób na nowy start dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Wówczas majątek dłużnika, który uda się spieniężyć, jest przeznaczany na spłatę długów, natomiast pozostała część zobowiązań jest umarzana.
Bank realizuje postanowienia przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej, tj. w przypadku zidentyfikowania długu zgłasza go do masy upadłościowej i realizuje dalsze decyzje sądu – mówi Magdalena Ostrowska, z ING Banku Śląskiego.
Jak zostać upadłym konsumentem?
Upadłość konsumencka to nic innego jak redukcja lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej w przypadku zaistnienia niewypłacalności. Została ona wprowadzona do polskiego prawa upadłościowego i naprawczego w marcu 2009 roku.
Aby ogłosić upadłość konsumencką, konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Mianowicie upadłość może ogłosić wyłącznie osoba fizyczna będąca konsumentem. Osoba ta musi być również niewypłacalna, a to oznacza, że utraciła ona zdolność do spłaty zobowiązań, jeżeli opóźnienie w realizacji tych zobowiązań przekracza trzy miesiące.
Aby ogłosić upadłość konsumencką, należy złożyć właściwy wniosek znajdujący się na stronie gov.pl w sądzie upadłościowym właściwym dla miejsca zamieszkania upadłego.
Jednak taki wniosek należy odpowiednio uzasadnić, ponieważ od tego zależy, jaki plan spłaty ustali sąd.
We wniosku należy szczegółowo opisać sytuację materialną i okoliczności, które miały wpływ na zaciągnięcie zobowiązań i niemożność ich spłacenia.
Do wniosku trzeba też dołączyć aktualny wykaz majątku wraz z jego szacunkową wyceną i wszystkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta