Ostatnia karta Putina
Analitycy wojskowi w USA na poważnie rozważają możliwość użycia broni jądrowej przez Rosję. Ale na świecie atomowe tabu zostało ostatnio złamane nie tylko za sprawą Moskwy.
Zegar zagłady tyka już od 76 lat, ale nigdy nie był tak blisko północy – punktu, który określa koniec ludzkości. 24 stycznia zarząd Biuletynu Naukowców Jądrowych przy Uniwersytecie Chicagowskim przesunął wskazówki na ledwie 90 sekund do armagedonu. Powód jest jeden: sytuacja na froncie ukraińskim.
„Ryzyko eskalacji od wojny konwencjonalnej do konfliktu z użyciem broni jądrowej jest realne. Nikt nie wie, czy Putin dostrzega wojskową lub strategiczną korzyść w sięgnięciu po arsenał atomowy, czy też zadowoli się samą groźbą dokonania podobnego ruchu” – powiedziała cytowana przez amerykańską edycję „Newsweeka” Sharon Squassoni, współprzewodnicząca gremium odpowiedzialnego za ustawienia wskazówek symbolicznego zegara.
Dziedzictwo Kennedy’ego
W debacie nad strategią, jaką należy przyjąć w starciu z rosyjskim reżimem, za Atlantykiem powraca się do doświadczeń jedynego prezydenta, który zmierzył się z wyzwaniem, przed jakim dziś znowu staje Joe Biden. Wiosną 1963 roku, pięć miesięcy przed śmiercią, gdy już świat odetchnął z ulgą po rozwiązaniu kryzysu kubańskiego, John F. Kennedy zwierzał się Amerykanom: „Broniąc swoich żywotnych interesów, potęgi jądrowe muszą przede wszystkim unikać sytuacji, w której stawiają przeciwnika przed wyborem między upokarzającym odwrotem a wojną jądrową”.
Kennedy’emu to się udało. Wprowadzona z jego rozkazu blokada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta