Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Arsenał z piekła rodem

11 lutego 2023 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
Ratownicy medyczni wnoszą do karetki cywila ranionego przez rosyjską bombę klastrową zrzuconą na Bachmut; 31 lipca 2022 r.
autor zdjęcia: Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency/Getty Images
źródło: Rzeczpospolita
Ratownicy medyczni wnoszą do karetki cywila ranionego przez rosyjską bombę klastrową zrzuconą na Bachmut; 31 lipca 2022 r.

Fosfor, pociski z ostrymi kawałkami metalu, bomby termobaryczne i amunicja kasetowa – Rosja wykorzystuje przeciwko Ukraińcom całą gamę barbarzyńskich i zakazanych rodzajów broni. Wraz ze spodziewaną nową ofensywą ich użycie może tylko zintensyfikować.

W upalny sierpniowy dzień Elena Bułachtina zmierzała do nieodległej przychodni, w której pracuje, gdy ciszę rozdarł dźwięk spadającej bomby. Najpierw usłyszała wybuch, a chwilę później serię mniejszych detonacji. Lekarka zaczęła uciekać. Na kilka sekund przed kolejną eksplozją udało jej się wbiec do piwnicy.

Rosjanie ostrzelali niewielką miejscowość Hrusziwka w obwodzie charkowskim późnym popołudniem, gdy większość mieszkańców wracała do domów. Nie wszyscy mieli tyle szczęścia co Bułachtina. Emeryt Nikołaj Kolienko zginął na miejscu. Gdy siedział na ławce przed blokiem, w jego ciało wbiły się odłamki z rozrzuconych przez bombę ładunków. W ten sam sposób zabita została stojąca nieopodal około 50-letnia kobieta.

W rozmowie z brytyjskim „Guardianem” Bułachtina opowiada, że ruszyła na pomoc dziesięcioletniemu chłopcu, który został ciężko ranny w głowę odłamkiem pocisku: „Ledwo oddychał. Kolega zabandażował mu głowę. Cudem udało się go zaintubować”. Tego dnia do przychodni przywieziono jeszcze dziesiątki rannych. Wszyscy zostali poszarpani przez ładunki uwolnione z rosyjskich bomb kasetowych. To, co stało się w Hrusziwce, w mikroskali pokazuje, jak śmiertelne i niehumanitarne rodzaje broni posiada w swoim arsenale Kreml.

Strefa śmierci

Rosja niemal od początku inwazji na Ukrainę, nie potrafiąc odnieść większych sukcesów na froncie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12494

Wydanie: 12494

Zamów abonament