Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czesi wysłali Rosji mocny komunikat

11 lutego 2023 | Plus Minus | Jacek Cieślak
Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Wyborcza.pl
autor zdjęcia: Fot. Maciek Ja?wiecki / Agencja Wyborcza.pl
źródło: Rzeczpospolita
Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Wyborcza.pl
Getty Images
autor zdjęcia: Anadolu Agency
źródło: Rzeczpospolita
Getty Images

Wybór na prezydenta generała Petra Pavla oznacza, że Czechy nie godzą się być rosyjską strefą wpływów służącą do rozbijania jedności NATO.

Po stu latach prezydentur profesorów i intelektualistów, takich jak Tomáš Masaryk czy Václav Havel, bądź komunistów i postkomunistów Czesi wybrali na najwyższy urząd w kraju generała. Mało tego. Nasi południowi sąsiedzi latami prezentowali pozytywny stosunek do Rosji. Tymczasem prezydent elekt stwierdził, że Rosja musi przegrać wojnę w Ukrainie, by zrozumieć swój błąd. Czy w Czechach dokonuje się polityczny przewrót kopernikański?

Na pewno znacząca zmiana, ponieważ Czechy nie mają tradycji Stanów Zjednoczonych i Izraela, gdzie wojskowi robią znaczące kariery polityczne. Od dwudziestolecia międzywojennego panował konsensus, że generałowie nie mieszają się do polityki. Wyjątkiem był gen. Ludvík Svoboda, jednak i on podczas Praskiej Wiosny w 1968 r. został prezydentem nie jako wojskowy, lecz polityk. Komunistyczny, aczkolwiek pozujący na ponadpartyjnego. Miał reprezentować nadzieje Czechów na zmiany, czyli desowietyzację i demokratyzację, tymczasem zachował się dwuznacznie i ostatecznie nakłaniał resztę przywództwa do kapitulacji wobec radzieckich żądań. Były dla niego ważniejsze niż czechosłowacka racja stanu w rozumieniu większości społeczeństwa. Potem, od 1975 do 1989 r., prezydentem był Gustav Husák, Słowak, który odnowił w Czechosłowacji komunistyczny, proradziecki reżim. Po nim zaś w wyniku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12494

Wydanie: 12494

Zamów abonament