Śledzik nad odrą, wielki karnawał
Fala strajków z lat 80. ubiegłego wieku przerodziła się w wykonaniu młodzieży w szydercze happeningi, często w rytmie karnawałowym. Prymat w nich wiodła wrocławska Pomarańczowa Alternatywa i jej oddziały w innych miastach.
W drugiej połowie lat 80. XX wieku okres karnawału należał do tych jasnych punktów codzienności, które oświetlały prozę poszukiwań żywności na kartki, stania w kolejkach, polowania na najbardziej potrzebne rzeczy. Niezwykle popularne były domowe spotkania młodzieży, gdzie można było się czuć w miarę swobodnie lub mniej czy bardziej zorganizowane potańcówki, dancingi, na których królowała polska wódka, a czasami można było wygrać deficytowe towary, próżno poszukiwane w sklepach.
Końcówka lat 80. to także czas, kiedy na ulicach dochodziło do różnego rodzaju akcji protestacyjnych, których organizatorami zazwyczaj były Federacja Młodzieży Walczącej, Ruch „Wolność i Pokój”, Ruch Młodzieży Niezależnej, Solidarność Walcząca czy Polska Partia Socjalistyczna – Rewolucja Demokratyczna. Na ich tle wyróżniała się jeszcze jedna organizacja, mianowicie istniejąca od 1981 r. we Wrocławiu Pomarańczowa Alternatywa, zazwyczaj kojarzona z Waldemarem Fydrychem zwanym „Majorem”, który ogłaszał się samozwańczym dowódcą „twierdzy Wrocław”.
Dlaczego kapturek jest czerwony
Na ulicach Wrocławia nieustannie były toczone boje pomiędzy milicjantami a młodzieżą, która za wszelką cenę starała się zawłaszczyć dla siebie przestrzeń miasta, szczególnie jego centrum z rynkiem oraz pobliskimi ulicami i placami. Nie inaczej było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta