Kto tu wpuścił predatora
Kolebką demokracji od miesięcy wstrząsa skandal polityczny. W centrum „afery Watergate na sterydach”, jak ją ochrzczono, stoją niezależny dziennikarz, premier i obcy system szpiegujący.
Gdy używany od kilku lat smartfon zaczyna szwankować, zwykle oznacza to, że trzeba pomyśleć nad kupnem nowego. Ale czarny iPhone 12 Pro dziennikarza śledczego Tanasisa Kukakisa nie był jeszcze wysłużony. Mimo to od pewnego czasu bateria rozładowywała się w nim bardzo szybko, nawet po kilku godzinach od pełnego naładowania.
Czy był intensywniej używany niż do tej pory? Wiosną 2020 r. reporter od kilku tygodni pracował nad sprawą tajemniczych transakcji realizowanych przez największy grecki bank – Pireus. Pracował także nad innymi tematami, m.in. dla „Financial Timesa” i stacji CNBC. Terminy oddania materiałów zbliżały się wielkimi krokami i Kukakis najchętniej w ogóle nie włączałby telefonu.
Słaba bateria nie była jednak jedynym problemem. Coraz częściej po wybraniu numeru następowała nietypowa kilkusekundowa cisza i dopiero po niej odzywała się osoba, do której reporter dzwonił. Gdy do tego doszło nagłe zrywanie połączeń, Kukasis uznał, że być może to nie telefon jest winien.
* * *
Rok wcześniej, gdy 54-letni Kyriakos Micotakis, kiedyś student uniwersytetów Harvarda i Stanforda, a później uznany bankier, wychodził z pałacu prezydenckiego w Atenach jako nowy premier, kraj wstrzymał oddech. – Jestem oddany Grecji i zrobię wszystko, żeby znów mogła unieść głowę – oświadczył polityk ugrupowania Nowa Demokracja....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta