Nie każde szkolenie pracownika musi sfinansować firma
Obowiązek zapewniania zatrudnionym szkoleń nie obejmuje szkolenia zawodowego ani szkolenia stanowiącego warunek uzyskania, utrzymania lub odnowienia przez pracownika kwalifikacji zawodowych.
∑ Każda osoba posiadająca prawo jazdy kategorii C lub D, żeby rozpocząć pracę w zawodzie kierowcy, musi zdobyć świadectwo kwalifikacji kierowcy oraz wykonać badania lekarskie i psychologiczne. Czy w związku z nowelizacją kodeksu pracy muszę zwracać pracownikom koszty uzyskania świadectwa kwalifikacji kierowcy oraz płacić za czas szkolenia? Czy wystąpienie pracownika o dofinansowanie szkolenia i wliczenie go do czasu pracy jest obecnie obowiązkowe? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 9413 kodeksu pracy szkolenia pracowników odbywają się na koszt pracodawcy oraz, w miarę możliwości, w godzinach pracy pracownika, jeżeli obowiązek pracodawcy przeprowadzenia szkoleń pracowników niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju pracy lub pracy na określonym stanowisku wynika z:
∑ postanowień układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia zbiorowego, lub
∑ regulaminu, lub
∑ przepisów prawa, lub
∑ umowy o pracę.
Dotyczy to również szkoleń odbywanych przez pracownika na podstawie polecenia przełożonego.
Czas szkolenia odbywanego poza normalnymi godzinami pracy pracownika wlicza się do czasu pracy.
Wymagania dyrektywy
Przepis ten należy interpretować w świetle postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta