Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak traktować Rosjan i Białorusinów

18 maja 2023 | Opinie | André Wilkens Paweł Zerka

Europejski sentyment zostanie poddany próbie. Stawką jest jedność Europy i europejskie wsparcie dla Ukrainy.

Europejczycy udowodnili, że ich przeciwnicy się mylą. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. europejskie rządy i obywatele wykazują solidarność z Ukrainą i jedność we własnych szeregach. Te nastroje zostaną poddane próbie w nadchodzących miesiącach. Ale nie tylko rosyjska dezinformacja, koszty życia czy obawy o migrację mogą je podważyć. Zbiorowa odpowiedź UE i państw członkowskich na wojnę z Rosją wpłynie na postawy obywateli oraz na wizerunek Europy za granicą. To, w jakim stopniu potwierdzają one lub podważają europejskie wartości, zadecyduje o ich wiarygodności i prawomocności.

Niedoszacowane ryzyko

Według ostatnich badań opinii publicznej społeczeństwo europejskie jest głęboko przywiązane do Europy i optymistycznie patrzy na jej przyszłość. Rządy większości państw członkowskich UE są wyraźnie proeuropejskie. Z jedynym wyjątkiem – Węgier (oraz niejednoznacznymi komunikatami z Polski i Bułgarii). W ciągu ostatniego roku rządy czterech krajów (Czech, Danii, Słowacji i Słowenii) wykazały rosnące przywiązanie do Europy, podczas gdy w jednym (Bułgarii) rząd jest coraz bardziej sceptyczny co do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12573

Wydanie: 12573

Spis treści
Zamów abonament