Jak traktować Rosjan i Białorusinów
Europejski sentyment zostanie poddany próbie. Stawką jest jedność Europy i europejskie wsparcie dla Ukrainy.
Europejczycy udowodnili, że ich przeciwnicy się mylą. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. europejskie rządy i obywatele wykazują solidarność z Ukrainą i jedność we własnych szeregach. Te nastroje zostaną poddane próbie w nadchodzących miesiącach. Ale nie tylko rosyjska dezinformacja, koszty życia czy obawy o migrację mogą je podważyć. Zbiorowa odpowiedź UE i państw członkowskich na wojnę z Rosją wpłynie na postawy obywateli oraz na wizerunek Europy za granicą. To, w jakim stopniu potwierdzają one lub podważają europejskie wartości, zadecyduje o ich wiarygodności i prawomocności.
Niedoszacowane ryzyko
Według ostatnich badań opinii publicznej społeczeństwo europejskie jest głęboko przywiązane do Europy i optymistycznie patrzy na jej przyszłość. Rządy większości państw członkowskich UE są wyraźnie proeuropejskie. Z jedynym wyjątkiem – Węgier (oraz niejednoznacznymi komunikatami z Polski i Bułgarii). W ciągu ostatniego roku rządy czterech krajów (Czech, Danii, Słowacji i Słowenii) wykazały rosnące przywiązanie do Europy, podczas gdy w jednym (Bułgarii) rząd jest coraz bardziej sceptyczny co do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta