Naród w państwie wolnym. ..
Czy bardziej prawdziwejest pojęcie "Polak katolik" czy "Polak Europejczyk"
Naród w państwie wolnym. ..
BARBARA CIESZEWSKA
Przez kilka ostatnich lat nie prowadziliśmy w kraju poważnej dyskusji o narodzie. Kwestia tożsamości narodowej nie jest już dla nas problemem podstawowym. Dyskutujemy o tolerancji, zastanawiamy się, czy jesteśmy otwarci na świat. Nie fascynują nas już jednak wielkie problemy narodowe, twierdzą socjolodzy. Dlaczego tak się dzieje i czy to dobrze? Po raz pierwszy od 9 lat o sprawach tożsamości narodowej, w tym kulturowej, dyskutowano na seminarium zorganizowanym w Katowicach przez Górnośląskie Towarzystwo Literackie. Ostatnie problemy z rejestracją Związku Ludności Narodowości Śląskiej dowodzą, że być może jest to najlepsze miejsce do dyskusji o narodzie.
Przestajemy myśleć o sobie w kategoriach narodowych, a problem tożsamości narodowej nie jest dla nas problemem podstawowym, dowodził na początku dyskusji Paweł Śpiewak, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Być może było w tym podejściu nieco prowokacji, lecz fakty zdają się je potwierdzać. Można zastanawiać się, czy dzieje się tak, ponieważ świat staje się globalny, a pojęcie narodu traci na znaczeniu, czy może powody znajdziemy w nas samych izmieniającej się kulturze. Kończy się "idiom romantyczny", jak socjologicznie ujmuje to Paweł Śpiewak. Język...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta