Łączenie ognia i wody
Rozmowy o Półwyspie Koreańskim
Łączenie ognia i wody
MARIA WňGROWSKA
9 grudnia w Genewie rozpoczynają się rozmowy o przyszłości Półwyspu Koreańskiego pomiędzy dwoma państwami koreańskimi, Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Republikę Korei i Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną łączą dwie rzeczy: ludność wywodząca się z jednego narodowego pnia oraz bliskość geograficzna, poza tym nic więcej. Podzielona Korea jest jednym z ostatnich bastionów okresu konfrontacji w stosunkach międzynarodowych. Waszyngtonowi i Pekinowi zależy, by Półwysep przestał być punktem zapalnym w Azji Południowej.
Cel rozmów da się przedstawić jedynie w sposób ogólnikowy: stabilność Półwyspu. Jak miałby się on zrealizować -- skoro Seul i Phenian pozostają w stosunku do siebie jak ogień i woda -- powiedzieć nie sposób. Sukcesem byłoby już zapoczątkowanie budowy zaufania we wzajemnych stosunkach, aczkolwiek -- jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli administracji południowokoreańskiej i amerykańskiej, cytowanych przez światowe agencje -- trudno spodziewać się rychłego przyjęcia środków budowy zaufania. Rozmowy mogą potrwać kilka lat.
USA i Chiny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta