Agenda nowego ministra
PRYWATYZACJA
Wpływy uzyskane w 1998 r. powinny przyczynić się do odpaństwowienia gospodarki
Agenda nowego ministra
HUBERT A. JANISZEWSKI
Nowo mianowany minister skarbu państwa stanął wobec niemałego wyzwania. Wiąże się ono z koniecznością zapewnienia w 1998 r. wpływów z prywatyzacji na poziomie ok. 6, 7 mld zł i doprowadzenia wroku 2000 do sytuacji, że 80 proc. produktu krajowego brutto będzie wytwarzane w sektorze prywatnym.
Jest to zadanie, przynajmniej w drugiej części, mocno skomplikowane i obciążone dużą dozą ryzyka politycznego.
Popatrzmy na te wyzwania z perspektywy praktyka.
Zamierzenie uzyskania w 1998 roku wpływów na poziomie ok. 6, 7 mld zł wydaje się całkiem realne, ale pod pewnymi twardymi warunkami (o których dalej) . Najistotniejszy z tych warunków stanowi czas niezbędny do przeprowadzenia prac prywatyzacyjnych.
Trzy banki do zbycia
W sektorze bankowym do oczywistych kandydatów należy Bank Przemysłowo-Handlowy, a konkretnie sprzedaż "resztówki" skarbu państwa w tym banku (ok. 45 proc. akcji warte po aktualnej cenie rynkowej ok. 820 mln zł) . Sprzedaż mogłaby nastąpić inwestorowi strategicznemu (o czym coraz głośniej mówi zarząd banku) , w trybie prywatnej transakcji bądź nowej oferty publicznej (czego nigdy dotąd w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta