Były student cudzoziemiec nie może pracować bez zezwolenia
Pracodawca powinien monitorować aktualność statusu studenta pracującego u niego obcokrajowca. W razie utraty tego statusu może mu bowiem grozić odpowiedzialność karna za nielegalne zatrudnianie takiej osoby.
Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osiedlających się w Polsce cudzoziemców, którzy rozpoczynają w naszym kraju studia wyższe. Zatrudnianie cudzoziemców-studentów jest atrakcyjną opcją dla pracodawcy, ponieważ zgodnie z § 1 pkt 10 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (DzU poz. 588) z wymogu posiadania zezwolenia na pracę zwolnieni są cudzoziemcy będący „(...) studentami studiów stacjonarnych odbywanych w Rzeczypospolitej Polskiej lub uczestnikami stacjonarnych studiów doktoranckich odbywanych w Rzeczypospolitej Polskiej”.
Osoba legitymująca się statusem studenta powinna legitymować się zaświadczeniem potwierdzającym status studenta studiów stacjonarnych lub doktoranckich. W gestii pracodawcy leży sprawdzenie ważności zaświadczenia, jak również etapu studiów, którego dotyczy.
Wykonywanie przez te osoby pracy w sposób legalny obwarowane jest zatem warunkami, które wynikają z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Niektórych spotyka zaskoczenie, iż niespełnienie ich może skutkować poniesieniem odpowiedzialności karnej.
Utracony status ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta