Rewolucyjna zmiana w strategicznej infrastrukturze Polski
Roll-out liczników energii w naszym kraju to operacja na olbrzymią – logistyczną i finansową – skalę. To ostatni moment, by określić wymogi bezpieczeństwa cyfrowego dla urządzeń instalowanych w domach Polaków.
Do 2028 r. 80 proc. odbiorców w Polsce ma mieć zainstalowane inteligentne liczniki energii. Dziś oznacza to wymianę ok. 16 mln liczników dla odbiorców indywidualnych czy biznesowych. Operacja w ostatnich miesiącach wydaje się przyspieszać: zainstalowano już prawdopodobnie ok. 3,8 mln liczników. Z uwagi na to, że każdy operator systemu dystrybucyjnego musi tę operację przeprowadzić we własnym zakresie, poziom i tempo wielkiej wymiany liczników w polskich domach różni się w zależności od lokalnych uwarunkowań. Różne są także praktyki weryfikacji oferowanych w przetargach liczników i ich dostawców.
Należy przede wszystkim wskazać na wielką jakościową zmianę, jaką niesie ze sobą roll-out. Inteligentne liczniki energii to awans energetyki do epoki cyfrowej: za ich pomocą będziemy uzyskiwać znacznie bardziej dokładny, jakościowy wynik pomiaru wykorzystanej energii, będziemy też w stanie – pośrednio – monitorować stan całego systemu, jego potencjalne dysfunkcje, lokalnie występujące awarie itp. Nie ma też powodu, by odczuwać jakiekolwiek obawy przed tymi urządzeniami: nie są one wpinane do internetu, gwarantują stosunkowo bezpieczny zbiór danych na potrzeby systemu, nie emitują niebezpiecznego promieniowania.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta