Gorsza sytuacja ekonomiczna napędza kradzieże mienia
Dane Eurostatu pokazują, że Polska należy do najbezpieczniejszych krajów w UE, ale trend spadkowy liczby przestępstw przeciwko mieniu odwrócił się.
Eksperci multiagencji ubezpieczeniowej Unilink przygotowali raport „Nawigator Ubezpieczeniowy – Mapa Przestępczości w Polsce” z rankingiem 100 najbardziej niebezpiecznych regionów w Polsce, gdzie ryzyko kradzieży dobytku jest bardzo wysokie.
– Domy i mieszkania stanowią zwykle najistotniejsze składniki majątku trwałego polskich gospodarstw domowych. Potwierdzają to wyniki badań zasobności gospodarstw domowych prowadzonych przez Narodowy Bank Polski i dane Eurostatu oraz OECD. Można szacować, że nieruchomości wykorzystywane jako główne miejsce zamieszkania reprezentują około 65 proc. wartości majątku rzeczowego polskich rodzin. Natomiast pojazdy są najważniejszym elementem majątku ruchomego gospodarstw domowych. Niestety, dane Policji i Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że rosnąca aktywność przestępcza stanowi coraz większe zagrożenie dla najcenniejszych elementów majątku Polaków – mówi Aleksandra Friedel, prezeska Unilink.
Wskazuje na dane Głównego Urzędu Statystycznego, który w swoim Banku Danych Lokalnych pokazuje, że w ciągu całego 2022 r. policja zanotowała 429 908 przestępstw przeciwko mieniu. Oznacza to roczny wzrost o około 3 proc. Porównując sytuację z 2022 r. do stanu z 2019 i 2020 roku, wynik jest jeszcze bardziej alarmujący, mówimy tu bowiem o wzroście liczby przestępstw przeciwko mieniu wynoszącym 14–16 proc.
– To znacząca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta