Nadzieja na przełom w kardiologii
Po programie KOS-Zawał nową jakość w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych ma przynieść Krajowa Sieć Kardiologiczna. Co zrobić, by tak się stało?
Z jednej strony duże sukcesy w kardiologii interwencyjnej, z drugiej – potężne wyzwania dotyczące profilaktyki i długoletniej opieki nad pacjentami po incydencie kardiologicznym. Taki obraz zarysowali uczestnicy panelu „Choroby serca – niewidzialne epidemia XXI wieku”, który odbył się w ramach I Forum Ochrony Zdrowia w Wąsowie w Wielkopolsce.
Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przedstawił niepokojący obraz sytuacji: – Choroby serca i układu krążenia są numerem jeden, jeżeli chodzi o przyczyny zgonów w Polsce. Z projekcji jasno wynika, że tak będzie przez najbliższą dekadę, a może i dłużej. Niestety, liczba zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych wzrosła, chociaż w ostatnich latach spadała. Niewydolność serca to w przypadku pacjentów po 65. roku życia główna przyczyna hospitalizacji w naszym kraju – mówił.
Zdaniem prof. Ponikowskiego w Polsce bardzo dobrze działa leczenie interwencyjne. – Program...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta