Unijna baza danych wykryje szwindle w imporcie
Komisja Europejska przygotowuje się do największej reformy systemu celnego od czasu powołania unii celnej.
Zmiany zostały wymuszone przez ehandel, który zasypał zagranicznymi prze syłkami celników. Na każdego z ponad 82,4 tys. funkcjonariuszy służb celnych
krajów członkowskich przypadało w 2021 roku ponad 14,3 tys. deklaracji celnych, gdy w 2016 roku było to 3,4 tys. Wartość pobranych w 2022 roku ceł wyniosła 33,6 mld euro, z czego do unijnego bu dżetu trafiło 25,2 mld euro, a reszta do krajów członkow skich, które dokonały odpraw.
Przeciętnie z jednego odpra wionego artykułu było to 61,4 euro. Jednak z ponad miliarda zgłoszonych do odprawy przesyłek w ehandlu większość dostarczana jest bez pobierania cła – przesyłki o wartości do 150 euro zwolnione są z tego obowiązku, co jest nadużywane.
Zakończy się konkurencja między służbami celnymi krajów członkowskich, które biły się o cła z importu, w 25 proc. zasilające budżety państw.
Rośnie także znaczenie ochrony konsumentów – 20 proc. ludzi kupuje leki online, zaś według badań organizacji konsumenckich 66 proc. za granicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta