Jakie są przesłanki wymeldowania z lokalu
Zameldowanie i wymeldowanie to akty rejestracji danych, które dotyczą pobytu danej osoby w określonym lokalu bądź ustania tego pobytu w dotychczasowym miejscu, czyli opuszczenia lokalu.
Przesłanką wymeldowania określonej osoby z lokalu nie zawsze jest sam fakt opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu.
Jakie przesłanki
Podstawą do wydania decyzji o wymeldowaniu jest opuszczenie lokalu i niedopełnienie obowiązku wymeldowania się. Każdy przypadek należy jednak rozpatrzeć indywidualnie, gdyż samo opuszczenie lokalu musi być rozważane na dwóch płaszczyznach. Pobyt stały, zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności, wiąże się z przebywaniem i zamiarem przebywania w oznaczonym miejscu. Dla pobytu czasowego istotny wydaje się aspekt faktyczny, czyli przebywanie w określonym miejscu, bo ten pobyt to przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego. Kluczowym zagadnieniem z punktu tej definicji prawnej będzie element woli (zamiaru) osoby, która ma zostać wymeldowana.
Trwałe i dobrowolne
W orzecznictwie istnieje zgodny pogląd, na gruncie którego przesłanka opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu stałego jest spełniona, jeżeli opuszczenie to ma charakter trwały i jest dobrowolne. Nie będzie można uznać za dobrowolne takiego opuszczenia dotychczasowego miejsca stałego pobytu, w ramach którego strona została usunięta z lokalu w drodze przymusu fizycznego czy psychicznego, bądź uniemożliwiono jej dostęp do lokalu
Okoliczności przymusu mogą skutkować wymeldowaniem. Brak dobrowolności nie stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta