Referendum: między amnezją a manipulacją
Każdy uchodźca podlegający relokacji przebywa na terytorium UE legalnie.
Zaproponowane przez Radę Ministrów i przyjęte przez Sejm czwarte pytanie referendalne dotyczące relokacji uchodźców zwanych nielegalnymi imigrantami z Bliskiego Wschodu i Afryki ani organizacja referendum nad dopuszczalnością relokacji nie zatrzymają przyjęcia przez Unię Europejską mechanizmu solidarnościowego. Na szczęście, gdyż Polska jako państwo graniczne UE i kraj, do którego trafiła znaczna część uciekinierów z Ukrainy, mogłaby się stać jednym z jego beneficjentów.
Polska, przystępując w 2004 r. do UE, zdawała sobie sprawę z jej charakteru. Kwestia pierwszeństwa prawa UE i jego bezpośredniego stosowania nie budziła w Europie wątpliwości od połowy lat 60. XX w.
Lech podpisał...
W 1999 r. na szczycie Rady Europejskiej w Tampere UE ustaliła, że – zwłaszcza po zniesieniu kontroli granicznych w strefie Schengen – niezbędne są mechanizmy wspólnego zarządzania migracją. Dlatego stworzono plan stopniowego osiągnięcia Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego (WESA). Do takiej UE przystępowała Polska w 2004 r., deklarując poszanowanie dotychczasowego unijnego dorobku prawnego. Polska uczestniczyła również w dalszym rozwoju Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości, jak i wzmacnianiu WESA. W grudniu 2007 r. prezydent Lech Kaczyński podpisał wynegocjowany przy udziale rządu Jarosława Kaczyńskiego traktat z Lizbony, rozstrzygający, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta