Obowiązek meldunkowy czy fikcja
Wielu ludzi w Polsce nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy obowiązek meldunkowy w naszym kraju w ogóle istnieje. Jakie są więc przepisy w tym zakresie?
Kwestia meldunku jest powszechnie uważana za pozostałość PRL, ponieważ odnosi się do czasów, w których władza chcąc kontrolować życie jednostki, starała się znacznie ograniczać obywatelom możliwości przemieszczania się po terytorium kraju, czyniąc to m.in. poprzez nałożenie na obywateli obowiązku zameldowania się.
Jak jest dziś
W kontekście omawianego zagadnienia należy wskazać, że aktualne przepisy nakładają wprawdzie obowiązek meldunkowy, jednakże kara w postaci grzywny przewidziana jest za niewywiązanie się z niego jedynie w odniesieniu do obcokrajowców, wobec których do pobytu w Polsce wymagana jest wiza, tj. tych spoza krajów UE. Zgodnie z ustawą zameldowanie powinno nastąpić w ciągu 30 dni od momentu przybycia w dane miejsce.
Chaos czy porządek
Należy również zastanowić się, czy ustawodawca postąpił słusznie decydując się na usunięcie adresu zameldowania z dowodów osobistych, wszak w niektórych sytuacjach (np. zawarcie umowy) czy w niektórych sprawach urzędowych mogłoby to być pomocne.
Nadto, trzeba wskazać, że dla wielu mylące może być zamienne używanie pojęć: adresu zameldowania i adresu zamieszkania. Negatywnie należy to również ocenić z perspektywy samego obrotu prawnego, dlatego też ustawodawca powinien dążyć do uporządkowania obowiązku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta