Publiczność i osoby zaufania odwiedzą sąd również zdalnie
Jawność jest gwarantem bezstronności sędziego, prawidłowego przebiegu postępowania, a także mobilizuje sąd do większej staranności przy dokonywaniu czynności procesowych.
Sejm w trakcie ostatniego posiedzenia przyjął ustawę, która m.in. wprowadza na stałe do kodeksu postępowania cywilnego posiedzenia zdalne. Do tej pory sądy korzystały z tej możliwości na podstawie przepisów covidowych.
W czasie pandemii Fundacja Court Watch Polska badała, jak polskie sądy przestrzegały konstytucyjnej zasady jawności postępowania sądowego, również posiedzeń zdalnych. Niektóre świetnie odnalazły się w cyfrowej rzeczywistości, np. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia.
Z drugiej strony zdarzało się, że sądy nie dopuszczały do takich posiedzeń ani publiczności, ani zgłoszonych przez strony osób zaufania. Powodem najczęściej były problemy techniczne lub zawężająca – nieuwzględniająca konstytucyjnego standardu oraz zasad postępowania cywilnego – wykładnia przepisów covidowych. Dlatego, gdy pojawił się projekt ustawy, a w nim regulacje dotyczące posiedzeń zdalnych niezawierające żadnego odniesienia do publiczności, jako Fundacja postulowaliśmy wprowadzenie odpowiednich poprawek, które to zagwarantują.
W toku prac legislacyjnych w Sejmie Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśniło, że brak ten był zaplanowany i wynikał z faktu, że dostęp do zdalnych posiedzeń miał być prawem stron, natomiast publiczność, dziennikarze oraz osoby zaufania mogłyby korzystać z jawności postępowania, pojawiając się osobiście na sali rozpraw.
Ugrupowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta