Badania sprzyjają poprawie jakości
W Polsce jest ogromny potencjał do prowadzenia badań naukowych. Nasze potrzeby też są bardzo duże – mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego
Jakie korzyści dają pacjentom badania kliniczne? W powszechnym odczuciu są na przykład świetnym narzędziem ułatwiającym szybki dostęp do lekarzy.
To uproszczenie. W przypadku wielu chorób problemem nie jest dostęp do opieki, bowiem w odniesieniu do wielu problemów zdrowotnych mamy np. programy lekowe, które dają kompleksową opiekę, rozwijają się modele opieki koordynowanej w onkologii, kardiologii, neurologii, psychiatrii itp. W przypadku ciężko chorych pacjentów badania kliniczne rozszerzają możliwość nowych opcji terapeutycznych. Do badania klinicznego kwalifikujemy przecież najczęściej pacjentów, wobec których wyczerpało się spektrum możliwości, jakie daje współczesna medycyna.
Dzięki rozwojowi nauki staje się możliwe sięgnięcie po terapie przyszłości, po rozwiązania technologiczne, które powszechnie będą dostępne za kilka lat, gdy zostaną oficjalnie zarejestrowane, certyfikowane. Im więcej badań klinicznych, tym zatem więcej szans dla pacjentów. Nie tylko dla tych, którzy aktualnie uczestniczą w badaniach, ale także kolejnych grup chorych w przyszłości, którzy dzięki postępowi naukowemu będą mogli powszechnie korzystać z nowych technologii. Trzeba też pamiętać, że w proces badań są zaangażowani najlepsi klinicyści, głęboko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta