Korekta VAT w związku ze zmianą zasad użytkowania samochodu
Zmiana przeznaczenia osobowego auta przez podatnika VAT pociąga za sobą konieczność dokonania korekty tego podatku odliczonego przy nabyciu pojazdu. System korekty podatku VAT znajduje zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy podatnik nabył pojazd samochodowy z ograniczonym, jak i z pełnym prawem do odliczenia.
W związku z obowiązującymi regulacjami w zakresie VAT podatnicy przy nabyciu samochodu osobowego zmuszeni są podejmować decyzję czy pojazd ten będzie wykorzystywany wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy również do celów z nią niezwiązanych. W pierwszym przypadku podatnicy uzyskują prawo do pełnego do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem czy też eksploatacją pojazdu. Jeżeli natomiast pojazd użytkowany jest między innymi w celach prywatnych możliwość odliczenia dotyczy tylko 50 proc. kwoty podatku.
Zmiana zasad użytkowania
Ustawa o VAT wprowadza obowiązek dokonywania korekty podatku od zakupu towaru, który pierwotnie związany był z czynnościami opodatkowanymi, natomiast później nastąpiła zmiana jego przeznaczenia lub odwrotnie. W przypadku samochodów osobowych zgodnie z art. 90b ustawy o VAT, jeśli w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca nabycia, nastąpi zmiana sposobu jego wykorzystywania, podatnik jest obowiązany/uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu tego pojazdu. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta