Syndyk nie może przesłuchiwać
Czy syndyk banku może osądzić nieważność kredytu przy zgłoszeniu wierzytelności?
Jak podał syndyk masy upadłości Getin Noble Banku, do 22 sierpnia 2023 r. (kiedy upłynął termin zgłoszeń nieobciążonych opłatą) zostało zgłoszonych ponad 27 tys. wierzytelności, z których większość mają stanowić wierzytelności kredytobiorców frankowych. Ta liczba wskazuje na ogrom pracy dla syndyka.
Dla porównania można wskazać, że w całym roku 2022 około 30 sędziów wydziału frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie rozpoznało nieco ponad 6 tys. spraw. Od 20 lipca 2023 r. kredytobiorcy jako kontrahenci upadłego banku mogą zgłaszać swoje pretensje wyłącznie jako wierzytelności w postępowaniu upadłościowym (art. 236 prawa upadłościowego, dalej pr.up.). Wnoszenie dalszych pozwów o ustalenie nieważności umowy kredytu jest niemożliwe od dnia ogłoszenia upadłości (art. 144 pr.up.). Uznanie wierzytelności jest decyzją sądu przygotowywaną przez syndyka (art. 149 i nast. pr.up.).
W tym celu prowadzi się postępowanie z udziałem wierzycieli, syndyka i upadłego (art. 185–213 pr.up.). Od dnia ogłoszenia upadłości kwestionowanie ważności umowy kredytu jest możliwe, ale tylko jako zgłoszenie wierzytelności wraz z żądaniem zapłaty. Zatem decyzja co do nieważności umowy kredytu będzie co do zasady przesądzać i poprzedzać uznanie wierzytelności. Merytorycznie tę decyzję sądu przygotowuje syndyk (art. 244 pr.up.) w postępowaniu uregulowanym w prawie upadłościowym.
Postępowanie upadłościowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta