Sala sądowa w dobie cyfrowej zmiany
Rozprawy online zajmują wprawdzie więcej czasu, lecz ich zaletą jest elastyczność rozwiązań technicznych i możliwość przesłuchania na odległość.
W okresie pandemii, która stała się naszą nową rzeczywistością, informatyczne rozwiązania technologiczne i digitalizacja stały się konieczne również w sądach polskich i europejskich. Ochrona zdrowia i bezpieczeństwa publicznego wymusiła wprowadzenie sądowych posiedzeń zdalnych w sprawach cywilnych.
Spójrzmy najpierw na skutki zmian proceduralnych, technicznych i obyczajowych w sądach z ostatnich trzech lat – lecz jako na podsumowanie praktyki i doświadczenia sali sądowej. Posiedzenia zdalne zostaną wpisane do procedury cywilnej na stałe. Sądy korzystały początkowo z różnych programów do komunikowania się – od Zooma po Teams – ostatecznie Ministerstwo Sprawiedliwości rekomenduje programy JITSI i Scopia, dla których deklaruje wsparcie techniczne.
Korzyści z posiedzeń zdalnych
Dla stron i świadków postępowań pozytywne były konsekwencje wprowadzenia posiedzeń zdalnych, które umożliwiły udział w procesie sądowym bez narażania zdrowia. Równie ważne było i jest, szczególnie dla świadków, że posiedzenie sądowe nie powoduje kosztów dojazdów, konieczności brania dnia wolnego w pracy, reorganizowania swoich obowiązków. Świadkowie uczestniczą w rozprawie tylko w czasie koniecznym do ich przesłuchania. Zdarza się, że łączą się z sądem w pracy, na przykład kierowcy ciężarówek, jadąc w trasie lub z postoju, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta