Kto zapłaci podatek minimalny
Pomimo wprowadzonych zmian może się okazać, że podatek minimalny wcale nie uderzy wyłącznie w te podmioty, które unikają opodatkowania, ale również w te, które osiągają niską rentowność z powodów obiektywnych.
Od 1 stycznia 2022 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych możemy znaleźć przepisy o minimalnym podatku dochodowym. W związku z licznymi wątpliwościami zgłaszanymi przez różne środowiska Ministerstwo Finansów, przyznając im rację, postanowiło zwolnić podatników z obowiązku zapłaty minimalnego podatku dochodowego za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Równocześnie, Ministerstwo Finansów postanowiło znowelizować przepisy, aby uwzględnić zgłaszane uwagi. Przyjrzyjmy się, na czym polega ta instytucja i czy aby na pewno uderzy ona wyłącznie w tych, w których powinna.
Istota podatku minimalnego
Podatek minimalny jest nową formą podatku dochodowego od osób prawnych, który w założeniu ma na celu walkę z unikaniem opodatkowania przez podmioty, które stosują różnego rodzaju działania optymalizacyjne.
Minimalny podatek dochodowy wynosi 10 proc. podstawy opodatkowania i dotyczy podatników będących spółkami oraz podatkowymi grupami kapitałowymi. Warunkiem zapłaty podatku jest to, aby:
∑ podatnik poniósł stratę ze swojej głównej działalności gospodarczej (tj. stratę z innych źródeł niż z zysków kapitałowych), albo
∑ udział dochodów z głównej działalności gospodarczej podatnika w przychodach był nie wyższy niż 2 proc.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta