Zrównoważony rozwój to nie moda, to konieczność
To na barkach samorządowców w dużej mierze leży odpowiedzialność za tworzenie jak najlepszych warunków życia dla mieszkańców zarówno tych obecnych, jak i przyszłych pokoleń.
Przez ostatnie lata władza centralna rzucała władzy lokalnej wiele kłód pod nogi. To choćby odbieranie część kompetencji, uszczuplenie dochodów własnych głównie z podatku PIT, chroniczne niedofinansowanie wobec rosnących potrzeb w szczególnie istotnym obszarze edukacji, uznaniowy podział dotacji inwestycyjnych itp.
W takich warunkach samorządom trudniej realizować swoje strategie zrównoważonego rozwoju. Tym, którym się to udaje, należą się szczególne słowa uznania.
Zestawienie najlepszych
Najlepsze miasta i gminy pod tym względem wskazuje Ranking Samorządów organizowany przez „Rzeczpospolitą”. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez niezależną kapitułę oceniamy w nim dokonania samorządów pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o jakość życia lokalnych społeczności oraz jakość środowiska naturalnego przy zachowaniu stabilności finansowej.
– Taka polityka to dziś konieczność – podkreślają sami laureaci naszego zestawianie. Z jednej strony samorządowe przedsięwzięcia muszą stanowić odpowiedź na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i wielką zieloną rewolucją. Z drugiej strony to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy oczekują rosnącej jakości usług publicznych w zakresie edukacji, lokalnego transportu, kultury,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta