Kariera związana z samorządem
To, czego dziś najbardziej potrzeba samorządom, to stabilność i przewidywalność prawa. I adekwatność środków finansowych do zadań – mówi Jan Olbrycht, europoseł.
Podczas niedawnej gali Rankingu Samorządów otrzymał pan Nagrodę Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy dla osoby o wybitnych dokonaniach w rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. Kapituła nagrody doceniła pana zaangażowanie w budowę i krzewienie idei samorządności od początku lat 90. Jak pan odbiera to wyróżnienie?
Jest bardzo ważne. Cała moja kariera polityczna związana jest z samorządem. W 1990 r. zostałem burmistrzem Cieszyna, od tego się zaczęło. Przez osiem lat byłem burmistrzem, potem przez cztery lata marszałkiem województwa. Od 19 lat zasiadam w Parlamencie Europejskim, ale nieustająco współpracuję ze środowiskami samorządowymi w Polsce i za granicą. Cieszę się, że „Rzeczpospolita” i kapituła nagrody to doceniła.
Jak pan ocenia dzisiejszą kondycję polskich samorządów?
W tej chwili samorządy wyszły już z okresu dziecięcego, początków, bo to jednak już jest ponad 30 lat samorządu lokalnego, a trochę krótszy okres samorządu regionalnego i powiatowego. Dzisiaj możemy już mówić, że koncepcja decentralizacji władz w Polsce – przekazanie dużej części uprawnień dotyczących kwestii publicznych społecznościom lokalnym – sprawdziła się.
To chyba najbardziej udana ze wszystkich reform po 1989 r.?
Tak, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta