Inspirować i jednoczyć

30 października 2023 | Sport | Krzysztof Rawa
Z mistrzami świata świętował prezydent RPA Cyril Ramaphosa (podnosi w górę trofeum)
autor zdjęcia: Anne-Christine POUJOULAT / AFP
źródło: Rzeczpospolita

Najlepszą drużynę na świecie ma znów Afryka Południowa. Springboks pokonali w finale Nową Zelandię 12:11 i po raz czwarty zdobyli puchar Williama Webba Ellisa.

To był dziesiąty finał mistrzostw świata, drugi rozgrywany na Stade de France w Saint-Denis. Podobnie jak w 2007 roku też wygrała Afryka Południowa, pokonując wtedy Anglię 15:6, teraz zwyciężając jednym punktem Nowozelandczyków i broniąc tytułu sprzed czterech lat z Japonii.

O podlanym deszczem sobotnim meczu na wielkim podparyskim stadionie będzie się dyskutowało jeszcze długo, bo było w finale mnóstwo zdarzeń wartych wspomnień. Mistrzowie zrobili wystarczająco wiele, by pokonać 14-osobową drużynę rywali i zachować koronę, ale do ostatniej minuty nie mieli pewności, czy dadzą radę.

Federer i Djoković na trybunach

Decydowały w równym stopniu zawziętość, taktyka, przygotowanie fizyczne, czasem odrobina szczęścia oraz, trudno tego nie zauważyć, praca angielskiego sędziego Wayne’a Barnesa oraz jego pomocników oceniających na bieżąco akcje w powtórkach przed telewizorami (TMO – television match officials). Będą po meczu na Stade de France opinie, że żółta kartka dla kapitana Nowej Zelandii Sama Cane’a za atak na głowę rywala, oznaczająca 10 minut na ławce kar, zamieniona przez TMO na czerwoną,...

Wydanie: 12712