Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różne sposoby liczenia pieniędzy publicznych

30 października 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Fandrejewska
źródło: Rzeczpospolita

W ciągu ośmiu lat powstało 13 budżetowych funduszy celowych. Powstają one z określonymi celami, które zmieniają się w zależności od potrzeb finansowych.

Najbardziej znanym przykładem zmian jest Fundusz Solidarności (FS). Powołano go w 2018 r., miał finansować pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Gdy go ustanawiano, część osób przypominała, że przecież od kilkudziesięciu lat (od 1997 r.) istnieje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i właśnie pieniądze z tego funduszu przyznane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (składkę na ten fundusz płacą pracodawcy).

Powołano jednak obecny FS. Finansowany jest on głównie z dwóch źródeł daniny solidarnościowej (płacą ją osoby fizyczne, których dochody w danym roku podatkowym przekraczają 1 mln zł. Wysokość daniny solidarnościowej wynosi 4 proc. nadwyżki tej kwoty) oraz ze składki, która płacą pracownicy i samozatrudnieni, a która była częścią składki na Fundusz Pracy (1,45 proc. wynagrodzenia). Niedługo po tym, gdy powołano fundusz, zdecydowano, iż będzie on także finansował 13. emeryturę. Zaczęto stosować różne mechanizmy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12712

Wydanie: 12712

Spis treści
Zamów abonament