Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wojna o niepodległość

30 października 2023 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Widok na północne krańce Strefy Gazy. Zdjęcie wykonane 29 października z izraelskiej strony granicy
autor zdjęcia: FADEL SENNA / AFP
źródło: Rzeczpospolita
Widok na północne krańce Strefy Gazy. Zdjęcie wykonane 29 października z izraelskiej strony granicy

Dawno oczekiwana lądowa inwazja izraelskiej armii na Strefę Gazy nie stanowi przełomu w dążeniu do uwolnienia zakładników ani likwidacji Hamasu.

Rozpoczęliśmy drugi etap wojny – ogłosił w sobotę wieczorem premier Beniamin Netanjahu na konferencji prasowej. Zapowiedział, że wojna będzie ciężka i długa.

– Jest to nasza druga wojna o niepodległość – powiedział. Te słowa zrobiły największe wrażenie. Odnosiły się do wydarzeń sprzed 75 lat, kiedy w wyniku zwycięskiej wojny powstało państwo żydowskie. Zabrzmiały teraz tak, jakby zagrożona była sama egzystencja Izraela.

W chwili gdy premier wypowiadał te słowa w towarzystwie dwu członków swego gabinetu wojennego, izraelska armia zajmowała północne obszary strefy Gazy. Trudno ocenić zasięg terytorialny operacji. Nie wiadomo też, czy armia podejmie walkę z Hamasem w ruinach w obawie przed stratami po własnej stronie. Nie tylko z tego powodu okupacja całej Strefy Gazy nie wchodzi w rachubę.

Izraelskie władze musiałyby wziąć odpowiedzialność za los ponad 2 milionów Palestyńczyków pod czujnym okiem społeczności międzynarodowej. O jej nastawieniu wobec Izraela świadczy przyjęta właśnie głosami 120 państw rezolucja Zgromadzenia Ogólne ONZ. Znalazło się w niej wezwanie do „humanitarnego rozejmu” bez potępienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12712

Wydanie: 12712

Spis treści
Zamów abonament