Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

„Swoimi” wyborcami wygrać się nie dało

28 października 2023 | Plus Minus | Eliza Olczyk
nmateriały prasowe
autor zdjęcia: Marcin Zeglinski +48 790 415 015
źródło: Rzeczpospolita
nmateriały prasowe

Ciągła zmiana na trzecim miejscu pokazuje nam, że część ludzi testuje co kadencję nowe rozwiązania. Nie są zwolennikami modelu dwupartyjnego PO–PiS, głosują zatem na tego trzeciego. Rozmowa z bartoszem rydlińskim, politologiem z UKSW, współzałożycielem Centrum im. Ignacego Daszyńskiego

Co nam mówią wyniki tegorocznych wyborów parlamentarnych o polskim społeczeństwie? Czy Polska się zmieniła przez ostatnie osiem lat rządów PiS?

Mam przewrotną tezę, że Polska się bardzo mało zmieniła. I to nie tylko przez osiem lat rządów PiS, ale w ogóle. Większość Polek i Polaków od lat głosuje za środkiem, za umiarem, za zgodą. Przed wyborami organizacja More in Common przeprowadziła badania na temat grup wyborców w Polsce. Autorzy wyodrębnili siedem grup – postępowi zapaleńcy, pasywni liberałowie, zawiedzeni samotnicy, spełnieni lokaliści, dumni patrioci, oddani tradycjonaliści i niezaangażowani normalsi. I właśnie ta ostatnia grupa jest największa, bo 30-procentowa. Ci ludzie mało interesują się polityką, ważne jest dla nich, żeby był spokój i zgoda, żeby starczało im do pierwszego. Nie zwracają uwagi na kampanię, tylko podejmują decyzję zgodnie z zasadą „co mi się będzie bardziej opłacało”. I to właśnie oni doszli np. do wniosku, że spór z Unią Europejską trochę zaczyna im doskwierać.

Dlaczego? Czy uważają, że to ośmiesza Polskę? Albo boją się polexitu?

Może jedno i drugie. Znakomita większość Polaków chce obecności Polski w Unii Europejskiej. Nie rozumieją do końca, na czym polega spór w sprawie KPO, kamieni milowych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12711

Wydanie: 12711

Zamów abonament