Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Covid. Pięć nowych mitów

02 grudnia 2023 | Plus Minus | Michał Dobrołowicz
autor zdjęcia: Busà Photography/getty images
źródło: Rzeczpospolita

Koronawirus zniknął z czołówek serwisów informacyjnych. Lekarze widzą jednak, że nadal zbiera żniwo, i proszą, by nie wierzyć w to, że pandemię odwołano, że zakażenie ma zawsze lekki przebieg czy że problemy chorych kończą się wraz z ustąpieniem objawów.

O koronawirusie mówi się coraz mniej. Pojawiły się inne ważne tematy, a do tego powszechne jest poczucie, że pandemia Covid-19 jest już za nami, a codzienne raporty dotyczące zakażeń i obostrzenia to już tylko wspomnienie. Na podstawie rozmów z epidemiologami i specjalistami chorób zakaźnych zebraliśmy pięć popularnych przekonań dotyczących Covid-19, które nie potwierdzają się w zderzeniu ze szpitalną rzeczywistością i lekarską praktyką.

Mit 1. Pandemię odwołano

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wciąż nie odwołała pandemii Covid-19. 5 maja 2023 roku WHO wydała komunikat, w którym wskazała, że sytuacja epidemiczna jest coraz lepsza i obecnie koronawirus nie stanowi już globalnego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Nagłówek tej treści w błyskawicznym tempie pojawił się w polskich i zagranicznych mediach. Jednak gdy wczytamy się dokładnie w komunikat WHO, zobaczymy, że zdecydowanie mniejszą czcionką Światowa Organizacja Zdrowia napisała, że „koronawirus nadal zabija i się zmienia. Pozostaje ryzyko pojawienia się nowych wariantów, które powodują gwałtowne przyrosty zachorowań i zgonów”.

Sformułowanie wskazujące na zakończenie pandemii wprost nie padło. Za to koniec zagrożenia o zasięgu międzynarodowym należy rozumieć raczej w taki sposób, że Covid-19 wciąż może być niebezpieczeństwem lokalnym, zwłaszcza tam, gdzie jest niski odsetek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12739

Wydanie: 12739

Zamów abonament