Jak rozliczyć nabycie olejów napędowych z UE
Stawka podatku akcyzowego dla nabywanych wewnątrzwspólnotowo olejów o kodzie CN 2710 19 48 zależy m.in. od statusu nabywcy, przeznaczenia oleju oraz procedury, w jakiej odbywa się jego przemieszczenie.
Polski podmiot będzie nabywać wewnątrzwspólnotowo poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy oleje o kodzie CN 2710 19 48 z zamiarem ich dalszej odsprzedaży krajowemu nabywcy z przeznaczeniem do obróbki metali. W jaki sposób należy rozliczyć podatek akcyzowy w przypadku takiej transakcji? – pyta czytelnik.
Wyrobami akcyzowymi zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.
Do wyrobów energetycznych zalicza się natomiast wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715 (art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym).
Jednocześnie wyroby objęte pozycją CN 2710 ujęte zostały w załączniku nr 1 pod poz. 27 jako oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70 proc. masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów; oleje odpadowe. Wyroby o kodzie CN 2710 19 48 objęte zostały również zakresem załącznika nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym (poz. 20).
Wyroby o kodzie CN 2710 19 48 należą zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta