W trosce o przyszłość planety
Reprezentanci państw, naukowcy, przedsiębiorcy i inwestorzy spotkali się w Dubaju, żeby rozmawiać o tym, jak chronić Ziemię przed klimatycznym kryzysem. To ostatni moment na zahamowanie katastrofalnych zmian – przestrzegają.
Bez podjęcia radykalnych środków na rzecz cięcia emisji CO2 nie ma już szans, żeby zrealizować założenia porozumienia paryskiego sprzed ośmiu lat – takie niepokojące wnioski płyną z najnowszego raportu ONZ. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera rozpoczęta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencja klimatyczna COP28. Głównymi punktami obrad są m.in. pierwszy globalny przegląd postępów w osiąganiu celów porozumienia paryskiego, program prac w zakresie łagodzenia zmiany klimatu oraz finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu, w tym ustalenia dotyczące strat i szkód.
Stanowisko UE
A straty te są niebagatelne. Wynikają przede wszystkim z wyższych temperatur i ekstremalnych zjawisk pogodowych. W samej tylko Unii Europejskiej w ciągu ostatnich czterech dekad zdarzenia związane z klimatem spowodowały straty finansowe w wysokości 487 mld euro i pozbawiły życia niemal 140 tys. osób. Koszt powodzi rzecznych w Europie to ponad 5 mld euro rocznie. Z kolei pożary lasów powodują co roku szkody gospodarcze sięgające 2 mld euro....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta