Organy nadal stwarzają pozory prowadzenia procesów
Aby nie dopuścić do sytuacji, w której podatnik mógłby podnieść zarzut przedawnienia zobowiązania podatkowego, organy w dalszym ciągu wszczynają postępowania karne skarbowe, co prowadzi do zawieszenia biegu terminu przedawnienia.
Przedawnienie jest instytucją o charakterze gwarancyjnym. Na gruncie prawa podatkowego daje ona pewność podatnikowi, że po upływie terminu przedawnienia organ podatkowy nie będzie mógł od niego dochodzić zapłaty podatku. Niezapłacone zobowiązanie, niezależnie od tego czy powstaje z mocy prawa, czy jest ustalone w decyzji, wraz z odsetkami wygasa z mocy prawa, a niezaspokojony wierzyciel podatkowy nie może już egzekwować zobowiązania. Takie rozwiązanie wynika m.in. z zasady ochrony zaufania do państwa i prawa. Dzięki temu zachowywane są równowaga budżetowa i stabilizacja stosunków społecznych.
Przedmiot kontroli
Prowadzone przez organy pierwszej instancji, czyli przede wszystkim przez naczelników urzędów skarbowych, według przepisów od art. 281 o.p. postępowania kontrolne, zgodnie z linią orzeczniczą i doktrynalną mają na celu porównanie bieżącego stanu z wyznaczonym przez przepisy prawa podatkowego wzorcem. Do badanych kwestii zakwalifikować można prowadzenie ksiąg podatkowych i rachunków oraz ich przechowywanie, dotrzymywanie terminów w regulowaniu zobowiązań podatkowych, spełnianie warunków uprawniających do korzystania z ulg, zniżek lub odliczeń, stosowanie stawek podatkowych, składanie deklaracji podatkowych. Ogólnie rzecz biorąc, przedmiotem kontroli jest wywiązywanie się przez podatnika, płatnika, inkasenta albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta