Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Atom: Niemcy mądrzy po szkodzie

04 grudnia 2023 | Ekonomia i rynek | Dominik Kalus
źródło: Rzeczpospolita

Gdy w Niemczech wyłączano ostatnie elektrownie jądrowe, wróciła tam debata o zasadności rozwodu z atomem. Dlaczego mimo to niemiecki rząd podtrzymuje tę decyzję?

Liczące się głosy z zagranicy krytykowały ostatnio wycofanie się Niemiec z energetyki jądrowej. „Mam nadzieję, że Niemcy pozostaną otwarte na tę technologię” – swoje niezrozumienie dla tej decyzji wyraził w gazecie „Handelsblatt” założyciel Microsoftu Bill Gates. Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg oświadczyła zaś w niemieckiej TV, że to „zły pomysł”. Pomimo braku zrozumienia za granicą i rosnących cen energii niemiecki rząd podtrzymał jednak decyzję o rozwodzie z atomem.

W kwietniu zamknięto trzy ostatnie niemieckie elektrownie jądrowe – po przedłużeniu ich pracy o dodatkowe cztery miesiące w wyniku długich sporów politycznych w obliczu kryzysu energetycznego. „Wycofywanie elektrowni jądrowych czyni nasz kraj bezpieczniejszym” – oznajmiła wtedy federalna minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni) i nadała ton wysiłkom na rzecz demontażu.

Strach po Fukushimie

Decyzję o wycofaniu się z energetyki jądrowej podjęto jeszcze w 2011 r., za rządów Angeli Merkel, której partia CDU jest teraz w opozycji. Do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12740

Wydanie: 12740

Spis treści

Reklama

Zamów abonament