Sprzedaż poza Polską, ale z polskim obowiązkiem fakturowym
Obowiązek wystawienia faktury przez polskiego podatnika dotyczy nie tylko sprzedaży na terytorium kraju. W niektórych przypadkach polska faktura wymagana jest także w przypadku dostaw podlegających opodatkowaniu za granicą.
Faktura jest na gruncie VAT podstawowym dokumentem formalnym i pełni dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze, dokumentuje wykonanie czynności opodatkowanej. Po drugie, w odniesieniu do transakcji krajowych (a przed pakietem SLIM VAT 3 również w WNT) dysponowanie fakturą jest dla nabywcy niezbędne do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Znaczenie faktury i dopełnienie obowiązków z nią związanych wzrośnie dodatkowo po wejściu w życie przepisów o obowiązku stosowania Krajowego Systemu e-Faktur.
Katalog zdarzeń gospodarczych, których realizacja wiąże się z obowiązkiem wystawienia przez polskiego podatnika faktury, został określony wprost w przepisach. Kluczowe znaczenie ma w tym zakresie art. 106a ustawy o VAT wyznaczający zakres przedmiotowy zastosowania polskich reguł fakturowania. Regulacja ta wprowadza trzy typy czynności objętych polską jurysdykcją fakturową.
Sprzedaż
Pierwsza grupa obejmuje czynności uznawane za sprzedaż na gruncie VAT, czyli odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT). Są to więc zasadniczo zdarzenia, dla których miejscem świadczenia jest Polska. W drodze wyjątku ustawodawca określił również przypadki, dla których pomimo opodatkowania czynności polskim VAT polska faktura nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta