Program opcyjny dla menadżerów warto uregulować w umowie
Aby wspólnicy czy akcjonariusze zabezpieczyli interesy własne i spółki, niezbędne jest właściwe skonstruowanie umów przyznających menadżerom opcje. Powinny przewidywać instrumenty prawne na wypadek odejścia menadżera lub dopuszczenia się przez niego naruszeń.
W czasach dynamicznie rozwijającego się rynku pracy powodzenie biznesu uzależnione jest od odpowiedniego ukształtowania relacji z kluczowymi dla spółki menadżerami. Coraz większą popularnością w polskiej praktyce korporacyjnej cieszą się wszelkie programy motywacyjne. Stanowią jedną z form nowoczesnego systemu motywacyjnego w przedsiębiorstwie – wpływają na rozpoznawalność i atrakcyjność pracodawcy na rynku pracy, zwiększają motywację kadry do wypracowania wyższych wyników, jednocześnie chroniąc spółkę przed odejściem kluczowych specjalistów.
Bodziec ekonomiczny
Programy opcyjne to programy motywacyjne polegające na przyznaniu udziałów lub akcji w spółce dla kluczowych menadżerów (kadry zarządzającej i kluczowej kadry kierowniczej, a także wiodących specjalistów). Pracodawcy w ten sposób zapewniają im prawo do współuczestniczenia w przyszłych zyskach spółki w celu umacniania więzi kluczowych menadżerów ze spółką na zasadzie lojalności oraz wspólnego budowania solidnej pozycji spółki na rynku, jako jej współwłaściciele. Tego rodzaju gratyfikacja, polegająca na przyznaniu opcji nabycia akcji lub odpowiednio udziałów zarządzanej spółki, na warunkach ustalonych w kontrakcie opcyjnym, stanowi znaczący bodziec ekonomiczny do powiększania wartości spółki przez kadrę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta