Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób naliczania emerytury też może dyskryminować

11 stycznia 2024 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Dyrektywę antydyskryminacyjną 2000/78, która dotyczy stosunków pracy, stosuje się w sytuacji wypłaty wszystkich środków, które pozostają w funkcjonalnym związku z zatrudnieniem.

Pojęcie zatrudnienia czy też zwłaszcza dostępu do zatrudnienia jest kluczowe dla możliwości stosowania prawa europejskiego przez sądy europejskie. Jest to pojęcie interpretowane szeroko, co wydaje się ogólną tendencją orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Istotę sporu między Unią a Polską w poprzednich latach warto przypomnieć dlatego, że pokazuje on, na czym polega rozszerzająca interpretacja przepisów dotyczących wartości podstawowych. O ile bowiem Unia nie ma prawa ingerowania w sposób organizacji wymiaru sprawiedliwości, to ma obowiązek ochrony wartości podstawowych, do których należy niezależność sądów. Jeżeli zatem poszczególne elementy organizacji sądownictwa wpływają na ową niezależność, stają się one przedmiotem jurysdykcji sądów unijnych.

W przypadku prawa pracy dostęp do zatrudnienia obejmuje wszystkie fazy funkcjonalne stosunku zatrudnienia, czyli dotyczy osób poszukujących zatrudnienia, kryteriów wyboru i warunków rekrutacji. Samo jednak pojęcie zatrudnienia obejmuje nie tylko stosunek pracy w naszym rozumieniu, ale wszystkie relacje, w których występują elementy zależności pracowniczej. Przykładem niech będzie nasza umowa o dzieło czy umowa zlecenia, która jest przez Trybunał unijny oceniana w kategoriach zatrudnienia.

Tego rodzaju podejście powoduje, że Trybunał zajmuje stanowisko w sprawach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12769

Wydanie: 12769

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament