Przychody z działalności mogą być wolne od ZUS, ale nie od podatku
Osoba, która podejmuje działalność, może skorzystać z dwóch możliwości zwolnienia się z obowiązku opłacania składek na ZUS. Ale już pierwsze przychody podlegają opodatkowaniu.
∑ Chcę zająć się zakupem uszkodzonych aut, naprawą i sprzedażą. Póki się to nie rozkręci, chciałbym prowadzić to na zasadzie działalności nierejestrowanej, żeby nie płacić składek ZUS. Ale czy to można uznać za taką niezorganizowaną działalność? Czy wchodzi tu w grę ryczałtowe opodatkowanie? A jeśli nie, to jak opodatkować taką pracę? – pyta czytelnik.
W podanym stanie faktycznym aktywność zawodowa w formie działalności nierejestrowanej jest prawnie dopuszczalna, ale trudna do wdrożenia z uwagi na niskie limity miesięcznych przychodów. Oznacza to jednak korzyści pod względem braku obowiązków wobec ZUS. Jednak obowiązki podatkowe, w tym z tytułu podatku dochodowego istnieją, a formą rozliczenia podatkowego są tzw. zasady ogólne, czyli skala podatkowa, podatek rozliczany w ramach corocznego PIT.
Biznes nierejestrowany
Ocena podanego zapytania pod względem ubezpieczeń społecznych oraz podatkowym w zasadzie zdeterminowana jest specyfiką tzw. działalności nierejestrowanej. Podstawy normatywne tej formy aktywności zawodowej wynikają z przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 221 ze zm.). Zgodnie z art. 5 ust. 1 nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną:
∑ której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta