Podwyżka płacy minimalnej może wymusić zmianę umów
Nieprawidłowe jest utrzymywanie stanu, w którym wynagrodzenie określone w umowie o pracę jest niższe od kwoty wynagrodzenia minimalnego. Ale nawet bez zmiany umów pracownicy nie mogą zarabiać mniej.
∑ Pracownicy mieli wynagrodzenia zasadnicze równe wynagrodzeniu minimalnemu (3600 zł) oraz dodatki za wieloletnią pracę. Nie zmieniliśmy umów od 1 stycznia. Czy możemy wypłacać wyższe wynagrodzenia bez zmiany umowy? – pyta czytelniczka.
Nie tyle można, co trzeba wypłacać pracownikom wyższe wynagrodzenie, pomimo braku zmiany umów. Nieprawidłowe będzie jednak utrzymywanie stanu, w którym wynagrodzenie określone w umowie będzie niższe od kwoty wynagrodzenia minimalnego.
Do końca 2023 r. (od 1 lipca 2023 r.) wynagrodzenie minimalne wynosiło 3600 zł. Od 1 stycznia 2024 r. ustalono jego wysokość na 4242 zł (od 1 lipca 2024 r. nastąpi kolejny wzrost do 4300 zł). Wynagrodzenie minimalne to najniższa kwota, jaką może zarabiać miesięcznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta