Kiedy rygor natychmiastowej wykonalności
W określonych przypadkach decyzja administracyjna może być wykonalna przed wyczerpaniem środków zaskarżenia przed organami administracji.
Zasadą wykonalności decyzji jest wyczerpanie możliwości zaskarżenia jej z zachowaniem ustawowych terminów.
Ostateczność i trwałość
Uzyskanie tej ścieżki przez decyzję przymiotu ostateczności jest wyrazem ostatecznego załatwienia sprawy. Uniemożliwia to wniesienie od niej odwołania i powoduje, że w obrocie prawnym rozstrzygnięcie takie uzyskuje cechę trwałości. Wyrazem tego jest tzw. domniemanie mocy obowiązującej decyzji.
Mogą także istnieć sytuacje, gdy na skutek wniesienia środka odwoławczego jedynie w odniesieniu do części rozstrzygnięcia zawartego w decyzja stanie się ona ostateczna.
Może to mieć jednak miejsce tylko wówczas, gdy ta część rozstrzygnięcia zawartego w zaskarżonej decyzji, która nie została zaskarżona może samodzielnie funkcjonować w obrocie prawnym. Jest to sytuacja, gdy w decyzji zawarto dwa lub więcej rozstrzygnięć, które to mogłyby same w sobie być przedmiotem odrębnych decyzji.
W odróżnieniu od ostatecznego charakteru decyzji do nadania jej rygoru natychmiastowej wykonalności jest to, że decyzja staje się wykonalna pomimo tego, że nie jest ostateczna. Instytucja ta dotyczy tylko wykonalności decyzji nieostatecznych. Natomiast w przypadku, gdy decyzja natychmiast wykonalna staje się ostateczna, nie obowiązują już żadne ograniczenia w jej wykonaniu. Wobec czego nadanie rygoru na podstawie art. 108 § 1 K.p.a. wywołuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta