Dobre wieści dla firm: Polacy chcą dorabiać
Dodatkową dorywczą pracę planuje już ponad jedna piąta badanych mieszkańców Polski. Powód to wysokie koszty utrzymania. Pracodawcom będzie łatwiej wypełnić luki kadrowe?
– O ile pod koniec 2023 r. główną motywacją do dorabiania była potrzeba zdobycia pieniędzy na dodatkowe wydatki, w tym prezenty świąteczne, o tyle na początku 2024 na pierwszy plan wybijają się wysokie koszty życia, które motywują Polaków do szukania pracy dorywczej – zwraca uwagę Krzysztof Trębski, członek zarządu agencji pracy natychmiastowej Tikrow, komentując najnowsze dane opracowanego przez nią Wskaźnika Pracy Dorywczej za I kwartał 2024 r..
„Rzeczpospolita” jako pierwsza opisuje ten wskaźnik, który bazuje na badaniu prowadzonym na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna ponad tysiąca dorosłych Polaków. Najnowsze badanie, z grudnia 2023 r., pokazało wyraźny wzrost odsetka chętnych do szukania dodatkowych zarobków.
Sposób na niepewność
Podczas gdy w ostatnim kwartale 2023 r. chęć podjęcia dorywczej pracy deklarowało nieco ponad 18 proc. uczestników sondażu Tikrow, to w planach na pierwsze miesiące 2024 r. miało to już ponad 22 proc. dorosłych Polaków. Wśród tzw. milenialsów (25–34 lata) ten odsetek przekraczał 33 proc.
Krzysztof Trębski zwraca uwagę, że dorywczej pracy sprzyjają zmieniające się potrzeby pracowników, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta