Estoński CIT – wypłata wynagrodzenia z dobrowolnego umorzenia udziałów a ukryte zyski
Przepisy ustawy o CIT regulujące estoński CIT w zakresie tzw. ukrytych zysków nadal wzbudzają liczne problemy interpretacyjne m.in. w kwestii wypłaty wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów.
W związku z tym, że przepisy ustawy o CIT nie precyzują, w odniesieniu do którego źródła zysku odnoszą się wypłacane środki, istnieje ryzyko, że wynagrodzenie z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów będzie uznane przez organy podatkowe za ukryty zysk (w art. 28m ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT).
Cel przepisów
Celem wprowadzenia estońskiego CIT było przede wszystkim nakłonienie polskich spółek kapitałowych do inwestycji zgromadzonego kapitału i w konsekwencji zwiększenia obrotu gospodarczego poprzez odroczenie momentu zapłaty podatku CIT do momentu, w którym następuje wypłata zysku. Ustawodawca wskazał w przepisach CIT sytuacje, które pozornie nie stanowią wypłaty zgromadzonego zysku, a w których powstanie jednak obowiązek zapłaty ryczałtu (ukryte zyski).
Zgodnie z art. 28m ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT poprzez ukryte zyski należy rozumieć w szczególności: „świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności (przypis autora: między innymi) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta