Polski rekord w płacy minimalnej
Tegoroczna podwyżka minimalnego wynagrodzenia nie tylko zapewniła nam w Unii pozycję lidera pod względem tempa jego wzrostu, ale i pozwoliła na awans do pierwszej dziesiątki państw Wspólnoty o najwyższym minimum płacowym.
Do 978 euro wzrosła z początkiem tego roku liczona we wspólnej walucie płaca minimalna w Polsce. To aż o 31 proc. więcej niż w styczniu 2023 r., co daje nam pierwsze miejsce w Unii – dowodzą najnowsze dane Eurostatu. Chociaż ten rok w większości państw Unii przyniósł wyraźne podwyżki płacowego minimum, to nad Wisłą jego wzrost był najwyższy.
Jesteśmy unijnym liderem, nawet biorąc pod uwagę nieco mniejsze, bo 21,5-proc. tempo wzrostu minimalnego wynagrodzenia w złotych (do 4242 zł). Kolejne miejsca za Polską zajęły Węgry, Chorwacja i Bułgaria, gdzie wzrosło ono o ok. 20 proc., lecz i tak jest sporo niższe niż w Polsce.
Czas na nowe regulacje
Według porównania Eurostatu, zarówno Polska, jak również pozostałe kraje byłego bloku wschodniego, stopniowo zmniejszają dystans płacowy, który dzieli je od zamożnych krajów „starej” Unii, także pod względem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jego tegoroczna podwyżka zapewniła Polsce awans do pierwszej dziesiątki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta