Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księga podpowiedzi

16 marca 2024 | Plus Minus | Rafał Matyja
autor zdjęcia: Bruno Coelho/AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Kraków żyje w kilku epokach naraz.

Wiek XX jest w historiografii krakowskiej potraktowany tak, jakby nie był wart uwagi. Wiemy o nim bardzo mało, częściej z pamiętników lub wywiadów niż z prowadzonych metodycznie badań. Często wiemy coś tylko dzięki jednemu autorowi, a jeszcze częściej nie wiemy po prostu nic. Cmentarz Rakowicki jest w tej sferze wielką księgą podpowiedzi. Zbiorem pierwszych stron książek, początków akapitów, intrygujących pytań.

Wspomniałem już kilka metod, którymi można się posługiwać, rozszyfrowując Rakowice. Od prostego śledzenia losów osób pochowanych w największych grobowcach, przez obserwowanie powiązań rodzinnych, aż po analizę co ciekawszych nagrobnych inskrypcji. Ale ta księga podpowiedzi jest jeszcze ciekawsza, gdy zestawia się ją nieustannie z innymi danymi, im mniej „narracyjnymi”, tym lepiej. W księdze adresowej z roku 1932 autorzy zamieścili listę właścicieli poszczególnych budynków.

Punkt wyjścia

Jako właściciel kamienicy przy ulicy Batorego 21 wpisany jest Franciszek Fierich, nieżyjący już w momencie wydawania księgi adresowej. Ten wybitny prawnik, rektor UJ na początku XX wieku, poseł na sejm galicyjski, członek austriackiego Trybunału Stanu został w niepodległej Polsce prezydentem Komisji Kodyfikacyjnej. 8 września 1928 roku zmarł po zawale, którego doznał, uczestnicząc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12825

Wydanie: 12825

Zamów abonament