Kontrole unijnych projektów realizowanych w latach 2014-2020
Jeśli właściwa instytucja stwierdzi, że wniosek o fundusze unijne został sporządzony nieprawidłowo lub jest on niekompletny, może nałożyć na beneficjenta korekty finansowe. Oznacza to konieczność zwrotu pobranych części dofinansowania.
Instytucje odpowiedzialne za realizacje projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej rozpoczęły już działania zmierzające do wsparcia beneficjentów ubiegających się o dofinansowanie z nowej perspektywy finansowej 2021-2027. Pierwsze terminy na złożenie wniosków o dofinansowanie są już za nami, a kolejne się zbliżają. Ogłaszanie nowych naborów, nie oznacza jednak, że wszystkie projekty realizowane w ramach poprzedniej perspektywy (perspektywy 2014-2020) zostały już rozliczone, a obowiązki beneficjentów związane z realizacją projektów wykonane. Jednym z najistotniejszych obowiązków beneficjenta po zrealizowaniu całego zakresu rzeczowego projektu jest złożenie wniosku o płatność, bowiem od jego pozytywnej weryfikacji przez właściwą instytucję, uzależnione jest uznanie, czy konkretny projekt został wykonany w sposób zgodny z umową o dofinansowanie. Stwierdzenie, że projekt został wykonany prawidłowo, pozwala na wypłatę ostatniej transzy dofinansowania.
Jakie kontrole po złożeniu wniosku o płatność mogą zostać przeprowadzone? Do kontroli na tym etapie należy zaliczyć kontrolę wniosku o płatność końcową oraz kontrolę na zakończenie projektu.
I. Kontrola wniosku o płatność końcową
Kontrola ta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta